Ile dobrych konceptów musi umrzeć, by w końcu zbadać, jak je badać?
badaniakreacji, stimuli, badaniakonceptów, metodologia, komunikacja, reklama, jakniewylaćdzieckazkąpielą, jakniezabićdobrejreklamy, kognitywistyka
BADAWCZY TOOLKIT
SESJA MODEROWANA
15.45 WTOREK, 26 WRZEŚNIA
Stoimy u progu wielkiej rewolucji badania konceptów, którą wyznaczy rozwój AI, a wciąż są sprawy, które nie doczekały się dobrego opisania i rozstrzygnięcia. Od lat toczy się między badaczami, klientami i kreatywnymi dyskusja, jak przygotować materiały na badania tak, by dobrze przebadać i wybrać najlepszy z konceptów kreatywnych. Każdy ma swoje zdanie i przekonanie na ten temat, ale nikt nie ma dowodów na poparcie swojej tezy. Na rynku funkcjonują różne nazwy i formaty materiałów stimuli, nie ma standardu w tak ważnym obszarze pracy marketingowej. W rezultacie wiele dobrych konceptów reklamowych przepada podczas badań, w ogniu krytyki respondentów, a jednocześnie mierne koncepty – wykorzystujące znane już klisze narracyjne – wygrywają fokusy. Z efektu końcowego nie są zadowoleni ani klienci, ani agencje reklamowe, ani konsumenci. Branża badawcza nie stworzyła ani nie opublikowała też żadnych (tak, żadnych!) badań, które jasno pokazałyby, jaki wpływ i w jakich obszarach badanych konceptów ma rodzaj testowanego stimuli. Każdy ma wnioski płynące z praktyki, ale nikt nie ma popartych danymi faktów. Nasze badanie to powrót do korzeni i próba odpowiedzi na podstawowe pytanie w obszarze badań konceptów – jak to, co badamy, wpływa na wynik naszych badań.
Iza Rudak
prezes
Maison & Partners
Psycholog społeczny, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, stypendystka Uniwersytetu Walijskiego.
Badacz jakościowy z 25-letnim doświadczeniem. W latach 1998- 2012 Dyrektor Badań Jakościowych Pentor Research International. 2012 – 2015 Client Service Director w TNS Polska, odpowiedzialna za badania jakościowe oraz członkini TNS Global Qualitative Leadership Team. Obecnie prezes zarządu w Maison & Partners.
Specjalistka w dziedzinie badań eksploracyjnych, testów konceptów produktowych, badań komunikatów reklamowych, oraz problematyki społecznej.
Facylitatorka warsztatów pozycjonowania i architektury marek. Realizuje projekty badawcze i strategiczne (także międzynarodowe) dla wiodących globalnych marek. W latach 2012 – 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Obecnie przedstawicielka Esomar w Polsce.
Elżbieta Twardowska
Chief Strategy Officer
Ogilvy
Kocham, pielęgnuję i rozwijam marki. Chcę tworzyć komunikację, która ma sens dla ludzi i dla biznesu.
20 lat doświadczenia w marketingu, od 2010 roku kieruje działem strategii w Ogilvy. Członek komitetu oraz jurorka polskiej i europejskiej edycji konkursu Effie (Effie Polska, Effie Europe) oraz KTR. Specjalizuję się w opracowywaniu platform komunikacyjnych marek oraz zintegrowanych planów marketingowych. Opracowywałam strategię dla wielu polskich oraz międzynarodowych marek takich jak np. Allegro, Philips, Żywiec, Coca Cola, nju mobile. Pasjonuję się tematem skutecznej komunikacji związanej z interwencjami behawioralnymi. Przez wiele lat pracowałam jako lider biznesowy dla Philips Healthcare i Personal Health, opracowując strategię komunikacji w obszarach takich jak kardiologia, medycyna ratunkowa, onkologia, alergie / skażenie powietrza. Współtworzyłam projekty edukacyjne i CSR w obszarze zdrowia m.in. dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz dla Fundacji Alivia.
Łukasz Bielewicz
Brand Management Expert
Allegro
Na co dzień pomagam dopasować komunikację Allegro do potrzeb i oczekiwań Kupujących, a także – a może przede wszystkim – oczekiwań tych, którzy jeszcze nie kupują na Allegro.
Socjolog z ponad 19 letnim doświadczeniem w badaniach rynkowych, członek PTBRiO. Przez wiele lat zdobywał doświadczenia w różnych agencjach badawczych, m.in. jako szef zespołu badawczego w Kantar Millward Brown. Specjalizuje się w badaniach komunikacji i strategii marki. Przez 2 lata wspierał rozwój marek Plusa (Polkomtela) jako członek zespołu badawczego.