INSUMMIT nav logo
Українська реклама, czyli co tak naprawdę mówimy o marce, dodając w reklamie komunikat po ukraińsku? O nieoczywistych konsekwencjach pozornie nieznaczących komunikatów.
Ukraina, reklama, język, mniejszości, „ukrainizacja”, branding, inkluzywność, wartości, marka
KOMUNIKACJA: INSPIRACJE
SESJA MODEROWANA
14.25 ŚRODA, 25 WRZEŚNIA
Czy żyjący w Polsce Ukraińcy chętniej sięgają po marki mówiące po ukraińsku? A może stosowanie języka ukraińskiego przez firmy to dla Ukraińców jest nice to have (języki podobne, można się dogadać po angielsku, poza tym przeglądarki i smartfony pomogą w tłumaczeniu)? A może wręcz im się to nie podoba, bo widzą w tym nieszczery „Ukrwashing” lub… wolą mówić po rosyjsku?
Z drugiej strony, co na to Polacy? Coraz częściej przeszkadza im obecność Ukraińców i Ukrainek w kolejkach do lekarzy, przedszkoli, fryzjerów, a balkonowy grill niejednemu Polakowi śmierdzi bardziej, jeśli zostanie rozpalony przez obcokrajowców. Czy w takim razie reklamy, plakaty i ulotki po ukraińsku nie zrażają do marek części klientów polskich?
Piotr Kławsiuć

ekspert ds. badań marketingowych
Danae

Badacz marketingowy z 13-letnim doświadczeniem (PBS, Danae), członek PTBRiO. W poprzednich wcieleniach: absolwent socjologii UMK (praca magisterska: „Dlaczego ludzie robią zdjęcia” – wciąż sensowna), dziennikarz, rzecznik prasowy organizacji pozarządowej. Jako badacz współpracuję głównie z firmami z branż: e-commerce, gier losowych, finansowej i energetycznej. Realizując badania marketingowe (wizerunkowe, U&A, segmentacyjne, satysfakcyjne) najchętniej szukam odpowiedzi na pytania: „kto?”, „jak?” i „dlaczego?” i trochę się nudzę przy pytaniach o średnią wartość wydatków. Regularnie i chętnie w swoich badaniach łączę techniki ilościowe z jakościowymi.
Łukasz Bielewicz

Consumer and Market Insights Manager
Allegro

Na co dzień pomagam dopasować komunikację Allegro do potrzeb i oczekiwań Kupujących, a także – a może przede wszystkim – oczekiwań tych, którzy jeszcze nie kupują na Allegro. Z wykształcenia: socjolog, ponad 20 lat doświadczenia w badaniach rynkowych. Przez wiele lat zdobywał doświadczenie w różnych agencjach badawczych, m.in. Pentor RI, GfK, czy też jako szef zespołu badawczego w Kantar Millward Brown. Specjalizuje się w badaniach komunikacji i strategii marki. Przez 2 lata wspierał rozwój marek Plusa (Polkomtela) jako członek zespołu badawczego.