INSUMMIT nav logo
5 milionów pominiętych konsumentów. Dlaczego nasze badania nie są inkluzywne?
#dostępność, #znoszeniebarier, #niepełnosprawność, #OzN, #respondenciospecjalnychpotrzebach, #Głusi, #panel internetowy, #czytnikiekrano
BADAWCZY TOOL KIT
SESJA MODEROWANA
16.05 WTOREK, 24 WRZEŚNIA
Dostępność to słowo, które w ostatnich latach robi oszałamiającą karierę. Powoli brak dostępności staje się powodem do wstydu dla firm i organizacji. Nie da się jednak zapewniać dostępności nie znając jej odbiorców. Opowiemy, jaką rolę w tworzeniu usług i komunikatów dostępnych dla wszystkich klientów, także seniorów i osób z niepełnosprawnościami, pełnią badania. Dowiecie się, jakie wyzwania organizacyjne i metodologiczne pojawiają się w badaniach z respondentami o specjalnych potrzebach. Podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi organizacji takich badań. W końcu przyjrzymy się wspólnie dostępności badań w Polsce i zastanowimy się co zrobić, by były one inkluzywne.
Bożysława Jaworska-Posiła

właściciel
Meritum

Bożysława Jaworska-Posiła, właścicielka pracowni badawczej Meritum, magister psychologii i magister biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Studiowała także na University of Wolverhampton, School of Health Science. W badaniach rynku działa nieprzerwanie od 1997 roku, rozszerzając nieustannie zakres metodologii i branż, w których jest specjalistką.
Współpracowała z licznymi agencjami badawczymi, przy czym pierwsze doświadczenia zdobywała w największej agencji badawczej SMG/KRC Millward Brown (obecnie Kantar). Pracowała także po stronie klienta, jako specjalista ds. badań w SPD Rossmann. Była autorką i kierownikiem projektu Rossmann bez barier. W 2005 roku założyła pracownię badawczą Meritum, oferującąc klientom solidny warsztat połączony z otwartością na nowoczesną wiedzę psychologiczną o konsumencie. Specjalizuje się badaniach związanych z dostępnością, doświadczeniami konsumenta oraz wizerunkami marek. Członek PTBRiO.
Kamil Kowalski

Dyrektor Integracja LAB / wykładowca ergonomii
Fundacja Integracja / Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie

Absolwent wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej ASP. Laureat m.in. Nagrody Ministra Infrastruktury oraz Medalu Stulecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspert w zakresie projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej, prowadzący projekty badawcze dotyczące dostępności m.in. kinematografii, szkolnictwa i obiektów komercyjnych. Ekspert Narodowego Centrum Kultury w zespole sterującym programu „Rozwój infrastruktury kultury” (2012-2014) oraz w zespole pracującym przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa nad zmianami przepisów budowlanych (2016-2017), członek jury konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego (od 2020 r.) i Rady Dostępności (od 2020 r.). Autor publikacji na temat projektowania uniwersalnego, m.in.: „ABC specjalisty. Przepisy dotyczące projektowania” oraz „ABC specjalisty. Pomieszczenia sanitarne” (w: „Architektura Murator. Warsztat architekta” 12/2016), „Stan infrastruktury budowlanej i zabezpieczeniowej w muzeach. Raport” (NIMOZ 2016), „Włącznik” (Fundacja Integracja, Warszawa 2017).