Jak nie drzwiami, to oknem. Jak zdobywać wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji strategicznych w obliczu braku dostępu do danych.
Strategy/decision oriented research, strategia data driven, optymalizacja, ograniczenia a innowacje, maksymalny minimalizm, ePłatności, public
BADAWCZY TOOL KIT
SESJA MODEROWANA
16.25 WTOREK, 24 WRZEŚNIA
Punktem wyjścia wystąpienia jest problem dotyczący rozwoju produktu w zgodzie z jego strategią w obliczu niewystarczających danych, których nie można pozyskać. Łatwo w takiej sytuacji wpaść w pułapkę myślenia zero-jedynkowego i daną skrajność.
Na przykładzie badania Platformy ePłatności dla mObywatela pokażemy, w jaki sposób obeszliśmy ograniczenia w badaniach jakościowych oraz ilościowych i odpowiedzieliśmy na potrzebę biznesu. Zebrane dane nie były tymi w pierwszej chwili oczekiwanymi, ale dostarczyły równie wartościowej wiedzy, która była konieczna i wystarczająca do tego, aby zadecydować o kolejnych krokach rozwoju produktu.
Ten przypadek inspiruje do dyskusji nt eksperymentów samoograniczania, które mogą przynieść lepsze alternatywy praktyk badawczych; znajdowania rozwiązań pośrednich, podążających ścieżką maksymalnych minimów; badań zorientowanych na podejmowanie decyzji, które opierają się na segmentowej i niezbędnej wiedzy empirycznej.
Łukasz Posłuszny
starszy badacz UX
Centralny Ośrodek Informatyki
W COI pracuje aktualnie przy badaniach osób z niepełnosprawnościami, systemach rejestrów państwowych i ePłatnościach. Interesuje się badaniami mieszanymi, technikami dzienniczkowymi oraz narzędziami analitycznymi CAQDAS. Autor trzech książek, organizator ogólnopolskich konkursów pamiętnikarskich. W wolnym czasie szwenda się po górach i biega.
Monika Nowak
badaczka UX
Centralny Ośrodek Informatyki
Badaczka UX z doświadczeniem w muzealnictwie i kulturze. Od 3 lat w badaniach, aktualnie przygląda się doświadczeniom polskich obywatelek i obywateli z e-usługami administracji publicznej. Zgłębia tajniki product discovery oraz metodologii lean – aby procesy badawcze były coraz szczuplejsze. Prywatnie psia mama mieszkająca pod warmińskim lasem.