Wszystko w porządku? Czyli o tym jak mierzyć dobrostan.
dobrostan, wskaźnik dobrostanu, pomiar dobrostanu, wellbeing, dobrostan Polaków, wellbeing score, narzędzie do pomiaru dobrostanu
DOBROSTAN
SESJA MODEROWANA
10.25 ŚRODA, 25 WRZEŚNIA
Dobrostan to pojęcie z jednej strony wyjątkowo wielowymiarowe z drugiej zaś bardzo subiektywne. Przez swą nieoczywistość dobrostan jest zjawiskiem trudnym do zmierzenia. Choć istnieje wiele różnych wskaźników które mają mierzyć postęp społeczny czy poziomy dobrostanu, brakowało na rynku wskaźnika, który mierzyłby dobrostan Polek i Polaków w sposób holistyczny (uwzględniający świat wewnętrzny jak i zewnętrzny każdego człowieka). Infuture.institute opracował na zlecenie Benefit Systems wskaźnik pomiaru dobrostanu, który może wykonać każdy, by monitorować cyklicznie i regularnie poziom dobrostanu. W dzisiejszych realiach, gdzie postęp technologiczny i zmieniające się konteksty społeczne wpływają na nasze codzienne życie, zrozumienie i holistyczny pomiar dobrostanu stają się konieczne.
O wynikach badań oraz pracy nad wskaźnikiem opowie Natalia Hatalska – autorka modelu i narzędzia oraz przedstawiciel Benefit Systems, wdrażający narzędzie wśród Polek i Polaków.
Podzielą się także wnioskami z badań bazujących na wskaźniku m.in. jaki jest obecnie poziom dobrostan Polaków, od jakich czynników jest on zależny i co robić, by dbać o dobrostan regularnie.
Natalia Hatalska
CEO
infuture.institute
CEO i założycielka instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Jedna z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertek w dziedzinie analizy i prognozowania trendów.
Financial Times umieścił ją na liście New Europe 100 – listy stu osób z Europy Środkowej i Wschodniej, które „zmieniają społeczeństwa, politykę lub otoczenie biznesowe regionu i prezentują świeże podejście do panujących problemów”.
Uznana za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce i dwukrotnie nagrodzona w plebiscycie „Kogo słucha polski biznes?” jako jeden z 10 najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Dwukrotnie wyróżniona tytułem Digital Shaper za wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce.
W 2022 roku umieszczona na Liście Kobiet Roku Forbes Women Polska oraz na liście Esomar Insight250 – zawierającej 250 osób z całego świata, w tym innowatorów, przedsiębiorców, badaczy, którzy „skupiają się na podnoszeniu jakości badań rynkowych”. Analityczka, publicystka i autorka licznych projektów badawczych, doceniona m.in. Nagrodą Publiczności Kongresu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Autorka bestsellerowej książki „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”.
Adam Waszkowski
dyrektor
Benefit Systems
Manager, analityk, wykładowca, ekonomista i badacz. Posiada ponad blisko 20 letnie doświadczenie biznesowe związane z analizami i badaniami rynkowymi. Specjalista ilościowej analizy danych, w szczególności dotyczącej sektora rynku świadczeń pozapłacowych, sportu oraz wellbeingu. Ekspert w zakresie stosowania technik regresyjnych i sztucznej inteligencji w budowie modeli predykcyjnych i symulacji zdarzeń biznesowych.
Pracownik naukowy i współpracownik uczelni wyższych i instytucji badawczych (m.in. SGGW, IERiGŻ-PiB, WUM). Doktor nauk ekonomicznych o specjalizacji statystyka i ekonometria.