Szkolna szychta. O tym jak nieletni pracują na półtora etatu.

#BadanieMłodych #PolitykaMłodzieżowa #AktywizowanieMłodych #kokreacja #krakowskamłodzież #edukacja #szkoła #dobrostan #ZaangażowanieSpołeczne #Evidence-basedPolicy
SESJA: Edukacja, Przyszłość, Przedsiębiorczość

15.25

Wyobraź sobie, że pracujesz intelektualnie na 1,5 etatu w projekcie, który potrwa od 4 do 5 lat. W każdy dzień roboczy wstajesz około 6 rano i szychtę dla swojej organizacji kończysz około 19. Mało tego, nie możesz z niego zrezygnować, nie lubisz części swoich przełożonych (tylko kilku z nich to prawdziwi zaangażowani liderzy), a wiele zadań, które wykonujesz, jest bez sensu – z góry wiesz, że w przyszłości nie będą przydatne. Czy był(a)byś zadowolony_a ze swojego życia, czy miał(a)byś ochotę na spotkania ze znajomymi po pracy? Teraz wyobraź sobie, że tak (w świetle badań zrealizowanych wśród krakowskich uczniów szkół średnich) wygląda rzeczywistość wielu młodych. Tyle tylko, że miejscem ich szychty nie jest zakład pracy, a szkoła. Podczas wystąpienia – przywołując dane ilościowe i cytaty z badań jakościowych opowiem Wam o wynikach badania zrealizowanego w 2022 roku dla Miasta Kraków, które programuje właśnie swoją nową politykę młodzieżową. Wystąpienie będzie zaproszeniem do relacji z podróży do świata młodych, który w 2022 roku eksplorowaliśmy poprzez spotkania warsztatowe z uczniami szkół średnich oraz poprzez badanie ilościowe. Jest kiepsko, ale jest też nadzieja – spojrzenie z perspektywy młodych podpowiada, jak wspierać dobrostan młodych i jak zachęcać ich do aktywności. Wnioski z badania mogą być cenne nie tylko dla osób, które programują polityki publiczne, ale dla wszystkich, którzy tworzą ofertę dla młodych w wieku 15-19 lat.
Łukasz Maźnica

Partner
Hearts & Heads

Moderator procesów kreatywnych, trener design thinking i badacz, specjalizujący się w jakościowym badaniu doświadczeń odbiorców. Współzałożyciel i partner w hearts & heads – krakowskiej agencji, wspierającej klientów w tworzeniu usług i produktów, które odpowiadają na realne potrzeby odbiorców. Realizował projekty m.in. dla Atende, Motorola Solutions, Martes Sport, RedBulla, Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Urzędu Miasta Krakowa. Od 10 lat współprowadzi Fundację Warsztat Innowacji Społecznych, promującą projektowanie rozwiązań i innowacji w sposób odbiorco-centryczny. Ponadto, od 2018 roku związany także z AGH w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu design thinking dla studentów kierunków informatycznych.
Paulina Świątek-Wtorkiewicz

Kierownik Referatu ds. Młodzieży
Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia

Absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyplomowany menedżer zarządzania w oświacie. Kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe zdobywała w różnych sektorach oświaty, jako dyrektorka niepublicznej szkoły podstawowej oraz nauczycielka m.in. w Polskiej Szkole przy Ambasadzie RP w Brukseli. Przez 7 lat związana z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa odpowiedzialna za obszary dotyczące jakości edukacji, nadzoru nad szkołami, poradniami psychologiczno- pedagogicznymi, a także placówkami niesamorządowymi. Obecnie kierowniczka referatu ds. młodzieży w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa. Odpowiedzialna za szeroko pojętą politykę miasta skierowaną do młodzieży oraz za wdrożenie i realizuję „Programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta Młody Kraków 2.0. na lata 2019-2023”. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Młodzieży Unii Metropolii Polskich. Kreatorka wielu projektów skierowanych do młodzieży oraz osób pracujących na rzecz młodych.