Badania nie są dla dzieci
#etykawbadaniach #standardy #badaniazdziećmi #genZ #alfa #idzienowe #dialog
SESJA: ODPOWIEDZIALNOŚĆ I DOBROSTAN
14.35
Wywiad z dwiema ekspertkami: Moniką Horną-Cieślak, Rzeczniczką Praw Dziecka oraz prof. Małgorzatą Michel, przewodniczącą powołanego w lipcu 2024 roku Zespołu do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci w Polsce.
Niedawne powołanie przez Rzeczniczkę Praw Dziecka Zespołu do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci to bezsprzecznie ważny moment w dyskusji o standardach badawczych. Wywiad z osobami, które stoją za tą inicjatywą, to okazja do przedstawienia celu i zadań Zespołu, ale też do zastanowienia się nad tym, jaki wpływ będą miały wypracowane przez Zespół zasady na codzienną pracę badaczy, zarówno w kontekście badań społecznych, jak i marketingowych. Mam nadzieję, że nasza rozmowa będzie również platformą do przedstawienia perspektywy badaczy rynku i opinii. Zainicjowania dyskusji o tym, jak pogodzić wysokie standardy etyczne z realiami badań komercyjnych, oczekiwaniami klientów i zasobami firm badawczych.
Agnieszka Bąk

Public Affairs Expert
Ipsos Polska

Socjolożka i pedagożka, od blisko 20 lat zajmuje się badaniami społecznymi i analizami na rzecz instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, m.in. Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Free Press for Eastern Europe. Członkini organizacji branżowych: PTBRiO oraz ESOMAR. Prowadziła badania i ewaluacje dotyczące m.in. wsparcia osób z niepełnosprawnością, zrównoważonego rozwoju edukacji, badań i rozwoju oraz kultury. Autorka wielu opracowań i publikacji naukowych. W Ipsos ekspertka w zespole Public Affairs, realizuje projekty dla uczelni, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i agencji PR. Koordynowała m.in. badania na temat oczekiwań warszawskiej publiczności tańca współczesnego, świadomości Polek i Polaków nt. seksualności i zdrowia intymnego, konsumpcji mediów i dezinformacji.
Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka

Rzeczniczka Praw Dziecka, adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna. Od 19. roku życia specjalizuje się w ochronie praw dzieci i nastolatków. W swojej działalności na rzecz najmłodszych podejmuje szerokie działania, w tym legislacyjne, szkoleniowe oraz koordynuje projekty edukacyjne i badawcze. Jest autorką publikacji i badań na temat udziału dzieci w procedurach prawnych oraz współautorką wielu aktów prawnych, w tym m.in. ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy. Przed objęciem urzędu RPD jako adwokatka udzieliła tysięcy konsultacji prawnych dzieciom i rodzicom, dotyczących ochrony praw najmłodszych oraz reprezentowała ich w procedurach prawnych. Odwagi, wrażliwości i uporu uczy się od dzieci, co jest dla niej największym źródłem dumy i wdzięczności.
Dr hab. Małgorzata Michel

Uniwersytet Jagielloński

prof. UJ- pedagożka resocjalizacyjna, mediatorka, streetworkerka, trenerka, działaczka społeczna. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych, kieruje Pracownią Metodologii Badań Społecznych i Analizy Danych, jest wice- przewodniczącą Komisji ds. Etyki Badań Naukowych Wydziału Filozoficznego UJ. Bada gangi młodzieżowe i dzieci ulicy. Autorka, artykułów i książek, m. in.: „Lokalny system Profilaktyki społecznej i resocjalizacji nieletnich”, „Gry uliczne w wykluczenie społeczne w przestrzeni miejskiej. Perspektywa resocjalizacyjna”, „Pałacowe dzieci” (2020), „S.O.S. Wsparcie organizacji streetworkerskich. Raport z badań” (2023). Współpracuje m. in. z Federacją Organizacji Streetworkerskich i Europe4youth. Ekspertka w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka, kieruje Zespołem ds. Standardów Etyki Badań Społecznych z Udziałem Dzieci. Ekspertka w programie „miasta przyjazne dzieciom” UNICEF Poland.