Kultura 0% – czy Polska naprawdę trzeźwieje?
alkohol, napoje bezalkoholowe, młodzież, wartości, styl życia
SPOŁECZEŃSTWO
W SIECI
09:45 ŚRODA, 24 WRZEŚNIA
W Polsce mamy wysoki poziom spożycia alkoholu na głowę, spada wiek inicjacji alkoholowej, występuje tendencja zwiększania się liczby zgonów z powodu alkoholu.
Jednocześnie obserwujemy rosnące zainteresowanie napojami niskoalkoholowymi i bez alkoholu, w Gdańsku powstał bar, w którym nie serwuje się alkoholu, w całej Polsce organizowane są imprezy bezalkoholowe i coffee party. Czy możemy mówić o zmianie, czy to jednak tylko moda, która przeminie? Czy stosunek do alkoholu zmienia się w społeczeństwie czy dotyczy niewielkiej grupy?
Kto w Polsce pije a kto nie? Czy pokolenie Z pije mniej niż millenialsi? Czy pijący i nie pijący różnią się stylem życia, wartościami? Co zastępuje alkohol 0% i dlaczego nie można wybrać po prostu innego napoju? Czy alkohol 0% to sposób na to żeby nie być wykluczonym? Czy napoje bezalkoholowe stanowią zagrożenie dla młodzieży?

Patrycja Rumińska-Zając
kierowniczka projektów
PBS
Socjolożka z wykształcenia. Badaczka społeczna z doświadczeniem w realizacji badań ilościowych i jakościowych. Ma doświadczenie w realizacji badań ewaluacyjnych dla administracji publicznej, badań społecznych a w ostatnich latach szczególnie badań wewnątrzorganizacyjnych – badań satysfakcji i zaangażowania pracowników. Posiada doświadczenie w realizacji badań ewaluacyjnych, badań społecznych i badań wewnątrzorganizacyjnych. Od 2018 roku związana z Agencją badawczą PBS w Sopocie.
Instruktorka harcerska, od 2022 roku Naczelniczka Stowarzyszenia Harcerskiego.

Karolina Delura
psychoterapeutka uzależnień
własna działalność
Certyfikowana specjalistka terapii uzależnień, psychoterapeutka w trakcie procesu 4 letniego szkolenia psychoterapii humanistyczno doświadczeniowej w Ośrodku INTRA. Absolwentka wielu szkoleń, w tym z zakresu terapii DDA i terapii doświadczeniowej. Od 2014 roku związana z Centrum Odwykowym w Warszawie, gdzie pracowała indywidualnie oraz z grupami osób uzależnionych – na wstępnym etapie terapii, jak i zaawansowanym. Aktualnie prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną w Centrum Warszawy, przyjmuje osoby dorosłe i młodzież powyżej 16 roku życia. Aktualnie również szefuje zespołem wsparcia psychicznego w Stowarzyszeniu Harcerskim, od lat zaangażowana w profilaktykę uzależnień.