„Ja tylko chciałem słodkie życie mieć jak Bambi” czyli dlaczego oszczędzanie jest tak bolesne?
#pożyczamodsiebie, #oszczędzanie, #deklaracje, #napięcia, #doskarpety, #wskazówkibehawioralne, #etyka, #księgowaniementalne, #bólpłacenia, #egotyzmatrybucyjny, #COM-B
PIENIĄDZE
SESJA MODEROWANA
11:45 ŚRODA, 24 WRZEŚNIA
Czas powiedzieć to na głos: oszczędzanie dla ludzi nie jest przyjemne i nigdy nie będzie.
Wiemy z badań, że odkładanie pieniędzy budzi emocje – balansujemy pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa i gromadzeniem żelaznej rezerwy a frustrującą koniecznością wiecznego zaciskania pasa. Niezależnie od tego, czy mowa o ciułaniu do skarpety czy obligacjach, oszczędzanie powoduje napięcia i boli, ale z mądrym partnerem może boleć mniej.
Podczas wystąpienia sięgniemy do przyczyn ukrywania swoich wydatków przed… nami samymi, opowiemy o prezentach od Urzędu Skarbowego, pokażemy, czego o pieniądzach możemy nauczyć się od Spotify, wreszcie: dowiecie się, na co jesteśmy w stanie wydać wszystkie oszczędności (i nie chodzi tu to mieszkanie).
Podzielimy się obserwacjami z badań oraz wskazówkami, jak banki mogą etycznie wykorzystać ekonomię behawioralną, aby realnie stać się partnerem klientów w pokonywaniu przez nich barier w oszczędzaniu.

Artur Janiszewski
Badacz rynku
mBank
Socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Badacz z zawodu i zamiłowania. Zawodowo eksploruję potrzeby i doświadczenia klientów mBanku. Prywatnie eksploruję Łódź, łódzkie kamienice i krańcówki. Za stary na TikTok, za młody na stories.

Julia Leonowicz
właścicielka
Leonowicz
Lubię wywoływać zachowania ludzi: w sklepie, przy półce, w aplikacji, dlatego zajmuję się ekonomią behawioralną i strategią marek. Od kontynentów wolę sołectwa, od pływania bouldering, a od Twardocha wolę Brach-Czainę