Szlachta pracuje krócej! Kto szczególnie popiera skrócenie czasu pracy?
#SkrócenieCzasuPracy #PrzywilejeSzlacheckie #ArystokracjaRynkuPracy #CześćPracy #ReformaPracy #Prekariat #SzlachtaPracujeKrócej
PRACA
SESJA MODEROWANA
10:25 ŚRODA, 24 WRZEŚNIA
Stara internetowa mądrość głosi, że szlachta nie pracuje. W Polsce AD 2025 czas ją zaktualizować: szlachta chce pracować krócej.
W wystąpieniu rozprawimy się z mitem, że skrócenie czasu pracy to uniwersalny postulat społeczny. Nasze dane pokazują jasno: poparcie dla skrócenia ustawowego czasu pracy dotyczy przede wszystkim „arystokracji rynku pracy” – zwykle są to osoby młodsze, z wyższym wykształceniem, często zajmujące specjalistyczne lub kierownicze stanowiska. To właśnie one najczęściej opowiadają się za reformą czasu pracy – mają większą autonomię, lepsze warunki i większe poczucie kontroli nad swoim czasem. W kontrze, wiele osób z mniej stabilnym zatrudnieniem obawia się spadku dochodów i pogorszenia dostępu do usług publicznych. W prezentacji pokażemy, jak czynniki takie jak forma umowy, poziom stresu czy elastyczność pracy wpływają na postawy wobec postulatu skrócenia czasu pracy.
Debata o czasie pracy to coś więcej niż rozmowa o liczbie godzin – to opowieść o przywilejach, nierównościach i dostępie do zasobów. Na podstawie ogólnopolskiego badania opinii publicznej zadajemy prowokacyjne pytanie: czy nowe modele pracy tworzymy z myślą o wszystkich, czy tylko o tych, którzy już mają przywileje?

Paweł Zalewski
Starszy specjalista ds. badań
Fundacja Stocznia
Doświadczony badacz i ewaluator, zawodowo związany z polskimi organizacjami społecznymi. W badaniach społecznych od 2018 roku. W Stoczni od 2023 r. zajmuje się koordynacją i realizacją projektów badawczych. Absolwent Wydziału Psychologii (specjalizacja: psychologia sądowa) oraz Wydziału Socjologii (kierunek: socjologia) w ramach Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską o kapitale cyfrowym wśród młodych dorosłych. Naukowo związany z Katedrą Socjologii Cyfrowej na Wydziale Socjologii UW. Jego zainteresowania badawcze dotyczą w szczególności społecznych aspektów cyfryzacji, edukacji i badań nad młodzieżą.

Rafał Rudnicki
Kierownik ds. badań
Fundacja Stocznia
Absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ze Stocznią jest związany od 2012 roku. Zajmuje się przede wszystkim ewaluacją programów społecznych i badaniami społecznymi. Realizuje i koordynuje procesy badawcze zarówno o charakterze ilościowym jak i jakościowym dotyczące m.in rozwoju kapitału społecznego w społecznościach lokalnych, partycypacji obywatelskiej, programów stypendialnych i projektów skierowanych do młodzieży. W Stoczni od 2012 roku zajmuje się przede wszystkim ewaluacją projektów społecznych. Jest współautorem poradnika „Jak ewaluować budżet partycypacyjny (obywatelski)?” oraz koncepcji pomiaru kapitału społecznego (BOX).